Početna O Nama Orkestri Kontakt

O UDRUŽENJU

Centar tamburaške kulture, Novi Sad

Poštovani ljubitelji tambure i tamburaške tradicije i kulture,

Želja i namera osnivača Udruženja CTK jeste da tamburu i tamburašku muziku, prepoznatljive i autentične motive sa vojvođanskih prostora, jedan od brendova ovih ravničarskih krajeva, neguje, razvija i nadograđuje. Poznato je da su u Novom Sadu ponikli i radili mnogi istaknuti umetnici iz sveta tambure ostavivši iza sebe bogato kulturno nasleđe, poput Marka Nešića, Andreja Mudroha, Vase Jovanovića, Save Vukosavljeva, Isidora Bajića, Janike Balaža… Muzička tradicija Vojvodine je bogata i raznovrsna, a tamburu u ovoj srpskoj Pokrajini svirali su i sviraju svi: Srbi, Mađari, Romi, Hrvati, Rusini, Bunjevci, Šokci, Slovaci… Mnoge porodične, seoske, pa i gradske svečanosti bile su praćena svirkom tamburaških sastava. A u Vojvodini gotovo da nije bilo sela koje nije imalo svoj amaterski sastav.

Ideja o osnivanju ovog Udruženja potekla je od članova Gradskog tamburaškog orkestra „Vasa Jovanović“ koji okuplja preko trideset aktivnih članova, zaljubljenika u tamburu i tamburašku muziku. Članovi su uglavnom mladi ljudi različitih nacionalnosti i veroispovesti, različite rodne pripadnosti, sa sela i iz grada, različitog nivoa obrazovanja uz značajan broj srednje i akademski školovanih muzičara. Orkestar je u tri godine svog postojanja i amaterskog stvaralaštva ostvario preko 30 nastupa i 22 koncerta u Srbiji i na gostovanjima u Rumuniji, Mađarskoj, Češkoj, Slovačkoj, Republici Srpskoj, Crnoj Gori, Hrvatskoj predstavljajući svoj grad na najbolji način i uspostavljajući kulturnu saradnju sa drugim centrima u regionu. U okviru svog repertoara Orkestar izvodi dela domaćih i stranih kompozitora; od dela pisanih u prošlim vekovima za tamburu i velike orkestre, do modernih kompozicija i filmske muzike. Pored Gradskog orkestra, Udruženju se priključila i Škola tambure za najmlađe koji uče prve taktove, ali pre svega da vole ovaj instrument.

U periodu pred nama u kojem će naš Grad biti Omladinska prestonica kulture 2019. i Evropska prestonica kulture 2021. godine imamo veliku priliku da, dok su oči Evrope i sveta uprte u nas, pokažemo šta imamo i šta umemo. Članovi CKT žele da prezentuju tamburu kao instrument i tamburašku muziku, kao deo vojvođanske multikulturalne tradicije. Neki od ciljeva i planiranih aktivnosti Udruženja su:

Članovi Udruženja poseduju ogromno muzičko znanje koje iskazuju na polju kulture i muzike. Da bi rad članovima bio olakšan neophodna je pomoć šire zajednice. Jedan od takvih izazova je svakako obezbeđivanje adekvatnog prostora za realizaciju planiranih aktivnosti Udruženja. Sa druge strane, korišćenje takvog javnog prostora u svrhu kulture i interakcije sa građanima kroz ponućeni sadržaj imao bi širi značaj i kao takav uklapa se u Strategiju kulturnog razvoja 2016-2026 grada Novog Sada.

Značajno je istaći da Udruženje, preko Velikog tamburaškog orkestra “Vasa Jovanović“, ima saradnju sa Savezom Srba iz Temišvara. Kako je pored Novog Sada i Temišvar Evropska prestonica kulture 2021. godine, namera Udruženja je da radi na zajedničkim projektima koji bi predstavljali most između dve prestonice kulture, samim tim i dve države.

Konačno, sve prethodno navedeno nesumljivo navodi na zaključak da postoji vizija, jasna namera i velika želja značajnog broja mladih umetnika da kreira trajni Centar za tamburašku kulturu sa sadržajima ispoljenim kroz različite forme na ponos Gradu i njegovim građanima. Za Novi Sad se s pravom može reći da je, unazad dvesta godina, bio centar amburaštva. Želja Udruženja je da tako ponovo bude. Za ostvarenje takve vizije poželjna je i dobrodošla pomoć i saradnja sa svim poklonicima tamburaške muzike, ali i ostalima koji su u mogućnosti da, na neki način, pomognu rad ovog Udruženja. Želja Udruženja je da gradonačelnici Novog Sada ponovo svoje goste dočekuju sa tamburom (na Petrovaradinskoj tvrđavi) kao što su to činili do pre 30-ak godina.

U Novom Sadu, mart 2018. Godine

Centar tamburaške kulture